Results for competitions in October -McGinity Trophy
There were 10 entries that gained our highest award(s).
Members can view all images and comment on them by following this link
View / Comment entries in October -McGinity Trophy
click here to see a pdf catalog of all competition results
Angry Bird Neville Ritchie – First Place A Grade Open Colour Digital |
Portrait No2 Neville Ritchie – First Place A Grade Open Monochrome Digital |
Flame Flower Lyn Craggs – First Place A Grade Creative Digital Image |
Light Painting with Lens Ball Leona Broekman – First Place B Grade Open Colour Digital |
Light Painting with Lens Ball Leona Broekman – First Place B Grade Open Monochrome Digital |
Sunset Leona Broekman – First Place B Grade Creative Digital Image |
Attunga Rural Sunrise John Banson – First Place C Grade Open Colour Large Print Open Colour |
Echo Point Lookout Katoomba John Banson – First Place C Grade Open Monochrome Digital |
Igor Mitoraj scupture Poland John Banson – First Place C Grade Creative Digital Image |
Evil Knievel Sharon Ritchie – First Place McGinty Trophy All Grades |
by Neville Ritchie, November 2, 2021
UNE FUNDRAISER FOR TCC
The upcoming fundraiser is the UNE Taster Tester. This puts $1000 into the club’s account for an hour of your time. The date is confirmed as Sunday 31st October with 1-hour time slots from 3 pm until 6 pm.
For this to happen, I need every member to help. Please, this is the easiest fundraiser when everyone supports it. What the Club needs is for every member to be responsible for booking 2 tickets. If you can book more, great but we have enough members to cover the 60 people required if everyone can book 2 tickets each. I understand that people might be working, away on holidays, might be vegan or not double vaccinated however if you have family or friends that you could book in your place, it would be much appreciated.
Two spots are all that we are asking for you to help with plus it’s a fun way to end a weekend.
TAMWORTH CAMERA CLUB FUNDRAISER 31 OCTOBER 2021 FROM 3PM until 6PM BOOKING ARE NOW OPEN SCAN THE QR CODE OR CLICK ON THE LINK TO BOOK LINK: https://www.trybooking.com/BUTAH |
by Digby Brown, October 12, 2021
Results for competitions in September – Goosebumps
There were 9 entries that gained our highest award(s).
Members can view all images and comment on them by following this link
View / Comment entries in September – Goosebumps
click here to see a pdf catalog of all competition results
skipping Neville Ritchie – First Place A Grade Open Colour Digital |
Portrait Monochrome 1 Neville Ritchie – First Place A Grade Open Monochrome Digital |
Masters apprentice Sharon Ritchie – First Place A Grade Goosebumps Digital |
What’s there for us Jenelle Germon – First Place B Grade Open Colour Digital Digital |
Emu Leona Broekman – First Place B Grade Open Monochrome Digital |
I’m looking at you! Jan Hannemann – First Place B Grade Goosebumps Digital |
After the rain Kaylene Grills – First Place C Grade Open Colour Digital Digital |
Pompeii Amphitheatre Kaylene Grills – First Place C Grade Open Monochrome Digital |
Flys on the dead Kaylene Grills – First Place C Grade Goosebumps Digital |
by Neville Ritchie, October 5, 2021
Results for competitions in August – Back Lit
There were 6 entries that gained our highest award(s).
Members can view all images and comment on them by following this link
View / Comment entries in August – Back Lit
click here to see a pdf catalog of all competition results
Gulls at Sunrise Sharon Ritchie – First Place A Grade Open Colour Digital |
Rail to where Sharon Ritchie – First Place A Grade Open Monochrome Digital |
Lillith Lyn Craggs – First Place A Grade Back Lit Digital |
at church Haley Emma (Corbett) Robinson – First Place B Grade Open Colour Digital Digital |
rose Haley Emma (Corbett) Robinson – First Place B Grade Open Monochrome Digital |
Rustic Gaol Jan Hannemann – First Place B Grade Back Lit Digital |
by Neville Ritchie, September 7, 2021
Results for competitions in July – Winter – Cold
There were 9 entries that gained our highest award(s).
Members can view all images and comment on them by following this link
View / Comment entries in July – Winter – Cold
click here to see a pdf catalog of all competition results
Stage 2 Neville Ritchie – First Place A Grade Open Colour Digital |
out for spin Neville Ritchie – First Place A Grade Open Monochrome Digital |
Snowy Gostwyck Chapel Angelina Nelson – First Place A Grade Winter Digital |
Camels Back Leona Broekman – First Place B Grade Open Colour Digital Digital |
The Melt Jenelle Germon – First Place B Grade Open Monochrome Digital |
Mum Leona Broekman – First Place B Grade Winter Digital |
DSC_0774 Phillip Brooks – First Place C Grade Open Colour Digital Digital |
DSC_0253 2 Phillip Brooks – First Place C Grade Open Monochrome Digital |
DSC_0260 2 Phillip Brooks – First Place C Grade Winter Digital |
by Kaylene Grills, August 4, 2021
Results for competitions in June – Water
There were 9 entries that gained our highest award(s).
Members can view all images and comment on them by following this link
View / Comment entries in June – Water
click here to see a pdf catalog of all competition results
Idyllic Sunday Lyn Craggs – First Place A Grade Open Colour Digital |
By Torchlight… Angelina Nelson – First Place A Grade Open Monochrome Digital |
Sun set Church Neville Ritchie – First Place A Grade Water Digital |
Anyone for a Ride Jenelle Germon – First Place B Grade Open Colour Digital Digital |
Paul Wild Observatory Narrabri Leona Broekman – First Place B Grade Open Monochrome Digital |
looking at u Haley Emma (Corbett) Robinson – First Place B Grade Water Digital |
DSC_0584 2 Phillip Brooks – First Place C Grade Open Colour Digital Digital |
Goudi design Kaylene Grills – First Place C Grade Open Monochrome Digital |
Cycad Phillip Brooks – First Place C Grade Water Digital |
by Neville Ritchie, July 6, 2021
Results for competitions in May – The Wall Trophy
There were 10 entries that gained our highest award(s).
Members can view all images and comment on them by following this link
View / Comment entries in May – The Wall Trophy
click here to see a pdf catalog of all competition results
Mint Tea Sharon Ritchie – First Place All Grades The Wall Trorhy |
Watercolour Dahila Leona Broekman – First Place B Grade Creative Digital Image |
Mary’s Garden Leona Broekman – First Place B Grade Open Colour Digital |
20201017_115300 Jenelle Germon – First Place B Grade Open Monochrome Digital |
Wrapping Prey Lyn Craggs – First Place A Grade Open Colour Digital |
Bogeyman Lyn Craggs – First Place A Grade Creative Digital Image |
Driftwood Kaylene Grills – First Place C Grade Open Colour Large Print Open Colour |
Duomo Pisa Kaylene Grills – First Place C Grade Open Monochrome Digital |
Knott Kaylene Grills – First Place C Grade Creative Digital Image |
Silo Phillip Ennis – First Place A Grade Open Monochrome Digital |
by Neville Ritchie, June 4, 2021
*** 7-9 pm *** TRAINING MAY 25TH
MEMBERS MY APOLOGY
PLEASE NOTE TRAINING IS FROM 7-9PM
NOT 6-9 PM AS PER EMAIL
by Terese Miller, May 23, 2021
2021 Northern Zone Photography Competition Results
Finally, the results have been transcribed from the competition spreadsheets. The whole club needs to be congratulated. This is a great team effort because we needed every point from every image to achieve the award of the Overall Champion Club. Well done to everyone who entered an image, the club appreciates the effort you put in creating those images.
A special mention to Lyn Craggs for winning the Set Subject and achieving 3rd place in the Open Colour. Also another special mention to Vicki Hayes for 3rd place in the Open Monochrome.
Well done to those who achieved merits and congratulations to everyone.
We toast your victories…
Overall Champion Club (Interclub Competition)
Club | Rank |
Tamworth Camera Club | 1 |
Forster Digital Photography Club | 2 |
Port Macquarie Panthers Photographic Club | 3 |
C-ex Coffs Camera Club | 4 |
Kempsey Macleay RSL Photographic Club | 5 |
Lismore Camera Club | 6 |
Club Taree Photographic Club | 7 |
Grafton Camera Club | 8 |
Nambucca Head Camera Club | 9 |
Set Subject Winners (Monochrome Patterns)
First: Lyn Craggs, Tamworth Camera Club, “Tactile”
Second: Mike Gibbs, Port Macquarie Panthers, “Drapes”
Third: Helen Walker, Forster Club, “Down for a Look”
Competition Winning Image
Sharon Sykes, Coffs Camera Club, “Morning”
Category Winners (Interclub)
Colour Digital: Tamworth Camera Club
Monochrome Digital: C-ex Coffs Camera Club
Creative Digital: Kempsey Macleay Camera Club
SET SUBJECT: Score is out of 15
14 Lyn Craggs – First – Tactile
12 Phillip Ennis-Merit Harvest
11 Nev Ritchie-Shelf Life
11 Lyn Craggs-Kaleidscope
11 Lyn Craggs-Bee ready
11 Sharon Ritchie-Poppies 1
10 Nev Ritchie-Cube on a roll
10 Sharon Ritchie-Lizard
10 Phil Ennis-Mona
10 Lyn Craggs-10 Reflective Love
10 Jacqui Munro-Buttons
10 Sharon Ritchie-Twirl
10 Phil Ennis-Snowpath
10 Haley Robinson-Lifesavers
9 Haley Robinson-Spotty feathers
9 Terese Miller- Stack of pencils
9 Terese Miller- Fruit skewer
9 Nev Ritchie -Wheel disc
9 Paul Brial -Mosque
9 Phil Ennis-I Wheel
8 Jacqui Munro-Wharf
8 Terese Miller -Plate of fruit
8 Sharon Ritchie-Sand ripples
8 Terese Miller-Mono Patterns
8 Neville Ritchie-Tree Bark
7 Paul Brial-Bella’s leaf
7 Haley Robinson-Zebra Feathers
7 Paul Brial-Vancouver Tenement
6 Paul Brial-Whistler BC
OPEN COLOUR: Score is out of 15
Tamworth 2nd place
14 Lyn Craggs -3rd – NZ Reflections
13 Tony Green-Giant weavil
12 Lyn Craggs-Lake Alexandria
12 Sharon Ritchie-Dawn Uluru
12 Tony Green-Baby Huntsman
11 Angelina Nelson-Fairy wren
11 Fay Renton-Lighting the milky way
11 Fay Renton-Living on the dunes
11 Phil Ennis-Alesund
10 Jenelle Germon-The Mangroves
10 Kevin Craggs-Tasmania Eddiston Point
10 Neville Ritchie-Skilled nest builder
10 Vicki Hayes -Alli
9 David Godden-Willy’s lot
8 Leona Broekman-Bokeh wine bottle
CREATIVE: Score is out of 15
Tamworth 1st Place
13 Sharon Ritchie-Uluru dreaming
12 Lyn Craggs-You light up my life
12 Lyn Craggs-Orange in a can
12 Phil Ennis-Cultery
12 Angelina Nelson-Around the street
11 Sharon Ritchie -Sleeping poppy
11 Sharon Ritchie-Elephants
11 Lyn Craggs-Cyber keys
11 Fay Renton -Cup of cherries
10 Angelina Nelson-Peacock
10 Haley Robinson-OOhh umm
9 Neville Ritchie-Wool classer
9 Tony Green-Tree in smoke
9 Leona Broekman-Canola Flower
8 Jan Hannerman-Eccentric grater
OPEN MONOCHROME: Score is out of 15
Tamworth 3rd Place
13 Vicki Hayes-3rd-Ready to go
13 Lyn Craggs-Old books have character
11 Vicki Hayes-Foggy romance
11 Angelina Nelson-Concentration
10 Sharon Ritchie-The corso
10 Lyn Craggs- The back kettle
10 Neville Ritchie-Shadow & Light
10 Angelina Nelson-Seagull
10 Fay Renton-Forgotten song
10 Neville Ritchie-Bike rider
9 Fay Renton-Sydney
9 Neville Ritchie-Cut out
9 Lyn Craggs-Brayshaw Homestead
9 Marg Pannan-Wrecked
9 Leona Broekman- Falls
by Digby Brown, May 5, 2021
Results for competitions in April – Camouflage
There were 9 entries that gained our highest award(s).
Members can view all images and comment on them by following this link
View / Comment entries in April – Camouflage
click here to see a pdf catalog of all competition results
feed time Sharon Ritchie – First Place A Grade Open Colour Open Colour Digital |
City Street Dimension Tony Green – First Place A Grade Open Colour Open Colour Digital |
Modern Mona Lisa Sharon Ritchie – First Place A Grade Open Monochrome Digital |
Brown Grasshopper Tony Green – First Place A Grade Camouflage Digital |
Time Machine Craige Watson – First Place B Grade Open Colour Digital Digital |
Warral Silos Thunder Storms Craige Watson – First Place B Grade Open Monochrome Digital |
BEHIND THE FALL ARE THREE Jenelle Germon – First Place B Grade Wildlife Camouflage Digital |
Flood Debris Kaylene Grills – First Place C Grade Open Colour Digital Digital |
Monico Kaylene Grills – First Place C Grade Open Monochrome Digital |
by Neville Ritchie, May 4, 2021